• DSC07797.JPG
  • DSC07865.JPG
  • DSC07872.JPG
  • swzygmunt1.JPG

Przygotowanie do małżeństwa – krok po kroku

Rok przed ślubem
Zgłaszacie się do kancelarii parafialnej. Podczas spotkania z duszpasterzem, które ma charakter zapoznawczy ustalacie datę ślubu oraz dostarczenie wymaganych dokumentów niezbędnych do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.
Tą sprawą należy zająć się jak najszybciej. O kursie przedmałżeńskim należy pomyśleć na rok przed ślubem.
Kurs w formie 10 cotygodniowych spotkań zakończonych dniem skupienia. Spotkania odbywają się w dzień rozpoczęcia kursu, co tydzień.

Trzy miesiące przed ślubem
1. Odbywa się w kancelarii parafialnej aktualnego miejsca zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego.
2. Przed spisaniem protokołu musicie zaopatrzyć się w kilka dokumentów:
- dowody osobiste
- świadectwa chrztu (By taki dokument uzyskać, trzeba pojechać do swojej parafii chrztu. Na specjalnym blankiecie powinna znajdować się adnotacja o bierzmowaniu. Pamiętajmy, że taki dokument jest ważny tylko przez 3 miesiące, a dokładnie: musi być ważny w dniu ślubu, Jeśli byliście ochrzczeni (albo jedno z Was) w parafii, gdzie będzie spisywany protokół – nie trzeba wcześniej zaopatrywać się w taki dokument)
3. W Urzędzie Stanu Cywilnego należy pobrać 3 kopie stwierdzające Wasz stan wolny do zawarcia małżeństwa (te dokumenty potrzebne są w celu zawarcia tzw. ślubu konkordatowego, czyli ze skutkiem cywilnym). Są ważne 6 miesiące od daty wydania, muszą być aktualne w dniu ślubu. Dokument ten nie jest potrzebny, gdy związek cywilny został już zawarty, wówczas przedstawiacie akt zawarcia związku cywilnego.
4. świadectwo uczestnictwa w katechizacji przedślubnej (nie zastępuje jej ukończona katecheza w szkole średniej)
5. świadectwo uczestnictwa w 3 spotkaniach w parafialnej poradni rodzinnej. Jeśli te spotkania są zaplanowane jeszcze po terminie spisania protokołu, zaświadczenie o odbytych spotkaniach w poradni rodzinnej można donieść po ich zakończeniu.
- W przypadku gdy chcecie zawrzeć sakrament małżeństwa poza parafią zamieszkania, po dopełnieniu wszystkich formalności, powinniście otrzymać dokument uprawniający do zawarcia ślubu w innej parafii albo delegację z parafii zamieszkania do załatwienia wszystkich formalności w parafii ślubu (po uzyskaniu zgody parafii ślubu).

Tuż przed ślubem
Powinno odbyć się bezpośrednio przed ślubem i ma charakter organizacyjny. Na spotkaniu omawiacie szczegóły dotyczące ceremonii ślubu. Duszpasterz sprawdza, czy są skompletowane wszystkie dokumenty i załatwione formalności potrzebne do zawarcia małżeństwa sakramentalnego.

I jeszcze jedno
„Krok po kroku” dotyczy sytuacji standardowych, w których nie potrzebujecie dodatkowych dokumentów i pozwoleń do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. W pozostałych przypadkach, potrzebne informacje otrzymacie w kancelarii parafialnej.

Nauki przedmałżeńskie odbywają się w każdy piątek o godzinie 18.30 w domu katechetycznym Szydłowiec ul. Kamienna 13. Program przygotowania: „Droga do szczęśliwego małżeństwa” obejmuje 10 spotkań z narzeczonymi. Odpowiedzialni: Katarzyna Dąbrowa – doradca życia rodzinnego i ks. Michał Faryna. Najbliższy termin rozpoczęcia programu w naszej parafii 8 marca 2019.

1 2 facebook download png

Niedziela i święta