• DSC07797.JPG
 • DSC07800.JPG
 • DSC07808.JPG
 • DSC07809.JPG
 • DSC07818.JPG
 • DSC07828.JPG
 • DSC07834.JPG
 • DSC07844.JPG
 • DSC07848.JPG
 • DSC07861.JPG
 • DSC07864.JPG
 • DSC07865.JPG
 • DSC07872.JPG
 • swzygmunt1.JPG

219863414 5848723371835850 7808056497695272354 nBył niezłomnym kapłanem i męczennikiem z czasów komunistycznych.

W szydłowieckiej farze pw. św. Zygmunta 18 lipca Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył bp Marek Solarczyk. Modlono się o beatyfikację sługi Bożego ks. Romana Kotlarza. Kapłan zmarł 18 sierpnia 1976 roku. Za miesiąc będziemy obchodzić 45. rocznicę śmierci tego kapłana-męczennika. Fara była pierwszą parafią, na której posługiwał ks. Kotlarz, jako młody wikariusz.

Przybyłych do świątyni powitał proboszcz ks. Marek Kucharski. Wspólnie modlili się kapłani z rodzinnej miejscowości ks. Romana Kotlarza z Koniemłot, z Pelagowa - jego ostatniego probostwa - oraz posłowie i przedstawiciele władz powiatu i gminy, parafianie. Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe.

Homilie wygłosił Ordynariusz. Biskup przyrównał ks. Kotlarza do dobrego pasterza, który nie rozproszył owiec, nie rozpędził. Zajął się nimi. - Był znakiem, darem i źródłem obecności i mocy Boga. Dobrze wiemy, co znaczy w naszym życiu obecność drugiego człowieka, tego, który jest oddany, który kocha, tego, który nie cofa się i nie ucieka, a gdy potrzeba z całą stanowczością powie prawdę. Dzisiaj za to chcemy dziękować, przywołując osobę ks. Romana. Zawierzamy to całe dzieło wpisane w proces beatyfikacyjny, aby to wszystko, co było znakiem, co my po ludzku staramy się rozważać. było potwierdzone i umocnione pośród nas, jako źródło działania Bożej łaski, które się dokonuje i dokonywało 45 lat temu i wcześniej – mówił bp. Solarczyk. Zaznaczył, że dla nas ks. Kotlarz jest męczennikiem i ufamy, że Kościół potwierdzi to dla innych.

- W tych osobach, które się garnęły do Jezusa uświadamiamy sobie, że ten czas, te warunki, w jakich jesteśmy są wielkim zaproszeniem, abyśmy nie rezygnowali. Abyśmy przywołując i rozważając życie i męczeńską śmierć sługi Bożego ks. Romana Kotlarza potrafili być tymi, którzy z ufnością przyjmą bliskość Boga i odnowią ją w sobie. Wniosą ją w życie tych, z którymi przeżywamy nasze życie i których Bóg postawi na drogach naszego życia. A jednocześnie z tą całą wielką nadzieją, że to się może dokonać, że to się dokona wtedy, kiedy Bóg będzie naszą siłą. Prosimy, aby nam błogosławił, aby przyniósł błogosławiony owoc w postaci beatyfikacji ks. Romana. Aby przyniósł ten owoc, który sprawi, że wszyscy jednym głosem, jedną duszą, jednym sercem staniemy wobec Boga i w Jego imieniu będziemy przeżywać nasze życie - podkreślił biskup.

Po Eucharystii delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą słudze Bożemu ks. Kotlarzowi. Tablica znajduje się w kruchcie świątyni.

 Pierwszą wiązankę pod tablicą złożyli posłowie RP Agnieszka Górska i Marek Suski. Wśród składający kwiaty byli m.in. przedstawiciele: rodziny ks. Kotlarza, władz miasta Szydłowca, Towarzystwa Patriotycznego im. ks. Romana Kotlarza, Solidarności.

Jedną z osób, które zabrały głos była Aneta Furmańska, zastępca burmistrza Szydłowca: - Ks. Roman Kotlarz w sposób szczególny starał się przekazać łaskę wiary w Trójjedynego Boga, własny system wartości i umiłowanie ojczyzny. Był świadomy faktu, że od młodzieży zależy przyszłość całego narodu i niepodległość kraju oraz spoczywa na niej obowiązek przekazania depozytu wiary przyszłym pokoleniom. Dwa lat spędzone przez ks. Romana Kotlarza w Szydłowcu napawają nas dumą i poczuciem wdzięczności wobec Bożej Opatrzności, wobec Bożych zamysłów. To również duże zobowiązanie dla lokalnej społeczności i władz miasta, aby pamięć o tym wielki kapłanie nie wygasła. Świadomi ciążącego na nas zadania burmistrz Artur Ludew razem z Radą Miejską włączyli się aktywnie w uroczystość upamiętniającą 45 rocznicę śmierci ks. R. Kotlarza - powiedziała.

Kolejnym punktem uroczystości były prelekcje wygłoszone przez Edytę Krężołek z IPN – Delegatura w Kielcach oraz ks. Kazimierza Kurka SDB - „Kult Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza - myśli kilka”.

Organizatorzy uroczystości: burmistrz Szydłowca Artur Ludew i Rada Miejska, parafia św. Zygmunta Króla w Szydłowcu, poseł na Sejm RP Agnieszka Górska, Mazowieckie Stowarzyszenie Integracja, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i Rada Powiatu, Towarzystwo Patriotyczne im. ks. Romana Kotlarza w Szydłowcu.
Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Delegatura w Kielcach.

Podane za: https://radom.gosc.pl/doc/6984053.Szydlowiec-Msza-sw-w-intencji-beatyfikacji-slugi-Bozego-ks?fbclid=IwAR363ZH3wiVSLkmqcLazWMhsG-Dj72dxhk8GNufI_40bc7bC4Wo7JTS-kdo

 

1 2 facebook download png

 


Msze święte

Niedziela i święta
7.00, 9.00, 10.30,12.00, 17.00

Sobota Msza Święta
z formularza niedzielnego

18.00

Dni powszednie
7.00, 7.30, 17.30, 18.00

 

Nabożeństwa

Do M. B. Nieustającej Pomocy
Środa godz. 17.15

 

Koronka do Bożego Miłosierdzia
Piątek godz. 17.15

 

Nabożeństwo różańcowe
Dni powszednie 17.00, niedziela 16.30

 

Nabożeństwo Majowe, Czerwcowe, Gorzkie Żale
16.30

 

Droga Krzyżowa
Dla dzieci - 16.30
Dla dorosłych - 17.30

 

Odpust parafialny
02.05 - św. Zygmunta
16.07 - Matki Bożej Szkaplerznej

 • dr.jpg
 • ekai_tonalne2.jpg
 • episkopat.jpg
 • gosc-niedzielny2.jpg
 • plus2.jpg