• DSC07797.JPG
 • DSC07800.JPG
 • DSC07808.JPG
 • DSC07809.JPG
 • DSC07818.JPG
 • DSC07828.JPG
 • DSC07834.JPG
 • DSC07844.JPG
 • DSC07848.JPG
 • DSC07861.JPG
 • DSC07864.JPG
 • DSC07865.JPG
 • DSC07872.JPG
 • swzygmunt1.JPG

Przyszedł Jezus, stanął pośrodku, i rzekł do nich: «Pokój wam!». A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzeki do nich: «Pokój wam!»

/J 20,19-21/

25394655 1795659407142287 1617235161807141025 o

Drodzy Bracia i Siostry, wyznawcy Jezusa Zmartwychwstałego!

Z okazji tegorocznych świąt wielkanocnych pragniemy dotrzeć do Was z orędziem Zmartwychwstałego Pana, zawierającym tylko dwa słowa „Pokój Wam”. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak bardzo potrzebujemy dzisiaj pokoju. Jeszcze niedawno myśl o wojnie wydawała się nam czystą abstrakcją. Tymczasem za progiem ojczystego domu – w sąsiedniej Ukrainie od ponad roku toczy się wojna. Jezusowi Zmartwychwstałemu zawierzamy wszystkich, którzy bohatersko walczą w obronie wolności Ukrainy i którzy zabiegają o jak najszybsze zakończenie działań wojennych. Pokój będący darem Zmartwychwstałego Pana jest także bardzo potrzebny naszej Ojczyźnie i Kościołowi, naszym rodzinom i naszym sercom.

Pokój to nie tylko życzenie, ale i pierwszy prezent Jezusa Zmartwychwstałego dla Jego uczniów, a więc i dla nas. Skoro pierwszy, to znaczy, że najważniejszy i fundamentalny dla naszego zbawienia. „Rozpakujmy” ten prezent, aby zrozumieć jego wartość i znaczenie dla nas.

Na kartach Starego, jak i Nowego Testamentu pokój rozumiany jest nie tylko jako wolność od strachu czy lęku, bądź od wojny i zagrożenia, ale przede wszystkim oznacza harmonię serca, umysłu i woli człowieka. Tego rodzaju stan ducha jest związany z życiem w obecności Boga i zgodnie z Jego wolą. Dlatego też pozdrowienie, z jakim Jezus Zmartwychwstały zwrócił się do apostołów przebywających w Wieczerniku nie tyle zawiera życzenie spokoju i bezpieczeństwa wobec zagrożeń płynących z zewnątrz, co zapewnienie o Jego bliskości i obecności. Niech z tej bliskości Zmartwychwstałego Pana spłynie jak najwięcej pokoju w skołatane serca nas wszystkich.

Życzymy Wam, Drodzy Bracia i Siostry, pokoju płynącego z głębokiej i niezachwianej wiary w obecność Zmartwychwstałego Pana w Waszym życiu! Zbliżajcie się do Niego jak apostoł Tomasz, dotykajcie Go obecnego w słowie Bożym i sakramentach świętych!

Droga do pokoju wewnętrznego i zewnętrznego wiedzie przez czyste serce i zależy od naszych myśli i pragnień, słów, gestów i czynów. Dlatego życzymy Wam pokoju serca, który jest rezultatem zwycięstw odnoszonych nad własną słabością! Bądźcie posłuszni boskiemu Mistrzowi, kierując się Jego wskazówkami i czerpiąc przykład z Jego życia. Niech Jezus staje się Waszym jedynym Panem!

Starożytni Rzymianie mówili: „Si vis pacem, para bellum” – jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny. Czasami jest ono obecnie powtarzane w kontekście wojny w Ukrainie i zapowiadanych zwiększonych nakładów na siły zbrojne. Ale to powiedzenie ma swoje zastosowanie również w życiu duchowym. Kto chce żyć w pokoju winien toczyć codzienną wojnę ze swymi słabościami, złymi przyzwyczajeniami i grzechami. To jedyna wojna o szlachetnym obliczu i godna człowieka. W tej walce na szczęście nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Jest z nami Zwycięzca śmierci, piekła i szatana. Wspiera nas łaską i błogosławieństwem, między innymi w sakramencie pokuty i pojednania. Życzymy więc Wam, byście odnajdywali drogę do sakramentalnego pojednania z Bogiem, z innymi ludźmi i ze swoim sumieniem.

Umiłowani Bracia i Siostry!

Doświadczając od Boga przebaczenia grzechów, jesteśmy zobowiązani do podobnej postawy wobec innych. Codziennie przypominamy sobie tę zależność, gdy odmawiamy modlitwę, jakiej nauczył nas Jezus: „Ojcze nasz”. Dlatego życzymy Wam również przebaczenia i pojednania w relacjach, które tego wymagają! „O ile to od was zależy, żyjcie w pokoju ze wszystkimi ludźmi” (Rz 12,18). Uczcie się takiej otwartości na drugiego człowieka podczas Mszy świętej, kiedy stojąc pod krzyżem Jezusa jako jedna rodzina braci i sióstr, przyjmujecie dar pokoju, którego świat dać nie może (zob. J 14,27). Dzielcie się tym pokojem z innymi, również z tymi, którzy zeszli z drogi wiodącej na spotkanie z Jezusem we wspólnocie Kościoła.

Życzą kapłani posługujący
w parafii farnej św. Zygmunta Króla
w Szydłowcu

 

 

1 2 facebook download png

 


Msze święte

Niedziela i święta
7.00, 9.00, 10.30,12.00, 17.00

Sobota Msza Święta
z formularza niedzielnego

18.00

Dni powszednie
7.00, 7.30, 17.30, 18.00

 

Nabożeństwa

Do M. B. Nieustającej Pomocy
Środa godz. 17.15

 

Koronka do Bożego Miłosierdzia
Piątek godz. 17.15

 

Nabożeństwo różańcowe
Dni powszednie 17.00, niedziela 16.30

 

Nabożeństwo Majowe, Czerwcowe, Gorzkie Żale
16.30

 

Droga Krzyżowa
Dla dzieci - 16.30
Dla dorosłych - 17.30

 

Odpust parafialny
02.05 - św. Zygmunta
16.07 - Matki Bożej Szkaplerznej

 • dr.jpg
 • ekai_tonalne2.jpg
 • episkopat.jpg
 • gosc-niedzielny2.jpg
 • plus2.jpg